رافائل گروسی:

لغو اجرای پروتكل الحاقی شكستی جدی برای جامعه بین الملل بود

لغو اجرای پروتكل الحاقی شكستی جدی برای جامعه بین الملل بود

خبرگزاری نام: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی با اشاره به لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از طرف ایران، درباره نتایج به نتیجه نرسیدن قدرت های جهانی با ایران بر سر فعالیت هسته ای آن هشدار داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از شبکه ان. اچ. کی، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی اختصاصی با این شبکه هشدار داد که اگر ایران و قدرت های جهانی همچون آمریکا درباره فعالیت هسته ای ایران به توافقی نرسند، جامعه بین المللی به خاطر پیشرفت هسته ای ایران با «شرایطی کاملا جدید» مواجه خواهد شد
گروسی با اشاره به هشدار ایران در زمینه کاهش جدی دسترسی آژانس برای انجام دادن بازرسی هایش در ایران به دنبال لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، اظهار داشت که این مساله را «از همان ابتدا بستر جدی دانسته بود» و همین مورد موجب تعجیل او برای سفر به تهران برای مذاکرات شد.
او لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از طرف ایران را «شکستی جدی» برای جامعه بین المللی تلقی نمود.
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که این نهاد بین المللی برای مدتی تا سه ماه، سامانه ای برای تداوم گردآوری اطلاعات با دوربین ها و دیگر تجهیزات نظارتی نصب شده در تاسیسات ایران به وجود آورده است.
او ادامه داد که اگر ایران و کشورهایی که در این زمینه نگرانی هایی دارند، به توافقی سیاسی برسند، آژانس قادر خواهد بود به این داده ها دسترسی داشته باشد و به خاطر متوقف شدن اجرای پروتکل الحاقی از طرف ایران، «راه دیگری» برای گردآوری چنین اطلاعاتی وجود ندارد.
گروسی با اشاره به روزنه ای که تا سه ماه باز است، اظهار نمود که «فضایی برای تمامی بازیگران همچون ایران برای ادامه دادن به مذاکراتشان وجود دارد.
مدیرکل آژانس افزود که فکر می کند اگر هیچ توافق سیاسی ای وجود نداشته باشد، نه فقط آژانس بین المللی انرژی، بلکه جامعه جهانی با «شرایطی کاملا جدید» مواجه خواهد شد.
بر اساس این گزارش، اظهارات گروسی به دنبال این مطرح می شود که مجلس شورای اسلامی ایران با گذشت نزدیک به دو سال از خروج آمریکا از توافق هسته ای، متحمل شدن تحریم های بازگردانی شده و تحریم های جدید از طرف این کشور و بدعهدی کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه پیدا کردن راهکاری عمل گرایانه برای کاهش تاثیر تحریم ها و نرمال سازی روابط اقتصادی با ایران، تصویب کرد که ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهدنمود.
به سبب این اقدام، بازرسی های آژانس در ایران محدود خواهد شد.
علاوه بر این، بعد از دیدار رافائل گروسی با مقامات ایرانی در سفری که این هفته به تهران داشت، معاون رئیس جمهور کشورمان و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترک منتشر نمودند.
سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روح همکاری و اعتماد متقابل تقویت شده که به بیانیه مشترک ۵ شهریور ۱۳۹۹ در تهران منجر گردید و اهمیت تداوم آن همکاری و اعتماد را مورد یادآوری و تایید مجدد قرار دادند.
سازمان، آژانس را باخبر نمود که بمنظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران" (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده اند، را از۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهدنمود.
با در نظر گرفتن موارد فوق و بمنظور تداوم کارهای راستی آزمایی و نظارت آژانس، سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق کردند:
1. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.
2. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به سبب آن آژانس به کارهای ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق لیست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.
3. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.
منبع:

1399/12/07
12:43:40
0.0 / 5
947
تگهای خبر: قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام