یك كارشناس مسائل بین الملل مطرح كرد

نتایج مثبت و منفی خروج آمریكا از افغانستان

نتایج مثبت و منفی خروج آمریكا از افغانستان

یک کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه سیاست آمریکا تشکیل دولت فراگیر در افغانستان است، اظهار داشت: درگیری هایی که اتفاق افتاده مدیریت شده و برای ایجاد موازنه قدرت بود.


نوذر شفیعی در گفت و گو با ایسنا درباب تحولات افغانستان و درگیری هایی که توسط طالبان اتفاق افتاده اظهار داشت: در حقیقت قضیه این است که آمریکایی ها بصورت جدی تصمیم ندارند مداخله مستقیم در کشورهای مختلف داشته باشند. اگر دقت کنید نیروهای خودرا در منطقه غرب آسیا بطور کلی کاهش داده و آنها را به سمت شرق آسیا منتقل می کنند.
وی اشاره کرد: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز بدون تردید برای کشورهای مختلف نتایج مثبت و منفی دارد. در حقیقت خروج از افغانستان موجب تحرک نظامی طالبان شده و ممکنست کشورهایی مثل چین و روسیه در پی پر کردن خلأ آمریکا در افغانستان باشند.
این کارشناس مسائل منطقه همین طور بیان کرد: اما آنچه که هم آمریکایی ها مدعی هستند و هم مفسرین اظهار داشتند این است که سیاست آمریکا بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان می باشد یعنی آمریکا در صدد است تا طالبان بعنوان قسمتی از قدرت و نه تمام آن در ساختار سیاسی افغانستان ورود کند. پس درگیری هایی که انجام شد بصورت مدیریت شده و برای ایجاد موازنه قدرت بود.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: به عبارت دیگر در پرتو توازن قدرت آمریکا می خواهد که طالبان و دولت افغانستان وادار به مذاکره شوند و در خواسته های خودشان تعدیل داشته باشند. پس باید منتظر نتایج گفت وگوها و آثار آن در دوحه بود.
شفیعی اشاره کرد: مسائل سیاسی-اجتماعی پدیده هایی نیستند که بتوان قضاوت صریحی در مورد آن داشت. فعل و انفعلات مختلف مسیر تحولات را از آنچه پیش بینی می شود منحرف می کند.
وی در مورد نقش پاکستان در این تحولات نیز اظهار داشت: جایگاه پاکستان به شکلی است که در یک سیاست خارجی رنگارنگ قرار دارد. از یک طرف به گروهی مثل طالبان نیاز دارد چون با افغانستان گرفتار مشکل است در نتیجه گروهی که بتواند در افغانستان تأثیرگذار باشد برای پاکستان مفید می باشد. از طرف دیگر ناامنی در افغانستان موجب بروز مشکلاتی برای متحدین پاکستان همچون چین می شود. همین طور آمریکا در این مسئله نگران است طالبان را به شکلی محدود کند.
او در آخر اظهار داشت: بدین سبب پاکستان سیاستش در قبال طالبان متأثر از متغیرهای کلیدی است و نمی تواند منافع خودش، آمریکا، چین، افغانستان و حتی ایران را نادیده بگیرد و در صدد است نوعی توازن برقرار کند و این ایجاد توازن برایش دشوار است ضمن این که ملاحظات خاص پاکستان در رابطه با ایران هم جای خودش را دارد.1400/05/07
21:32:20
0.0 / 5
774
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام